Ana Sayfa Medyada Çınardibi Yeni Yaşam Gazetesi’ne çıktık – “Çınardibi Dergisi, yeni sayısını Musa ANTER’e atfetti!”...

Yeni Yaşam Gazetesi’ne çıktık – “Çınardibi Dergisi, yeni sayısını Musa ANTER’e atfetti!” – 20.09.2020

18

Çınardibi Dergisi, yeni sayısını Musa ANTER’e atfetti!

Ümraniye’de bir grup genç tarafından Ahmed Arif’in şiirinden esinlenerek “umut ile, sevda ile, düş ile…” sloganıyla çıkarılan Çınardibi Dergisi’nin 23. sayısı Musa Anter’e atfedildi.

Ümraniye Kazım Karabekir Mahallesi’nde yaşayan bir grup genç tarafından 2006’da çıkarılan Çınardibi Dergisi’nin 23. sayısı okuyucuyla buluştu. Ahmed Arif’in şiirinden esinlenerek “Umut ile sevda ile düş ile” şiarıyla çıkan dergi mahallede yaşayan yurttaşların desteğiyle faaliyetlerini sürdürüyor. İlk başta siyah beyaz çıkan ve aylık olarak basılan dergi ardından yoğun ilgi nedeniyle renkli basıma geçti. Editörler tarafından büyük uğraşlar sonucu hazırlanan dergiler kapı kapı dolaştırılarak mahalleliye dağıtılıyor. Dağıtılan dergilere yurttaşlar tarafından yapılan mali destek ise yine mahallede bulanan çocuklara, kadınlara harcanıyor. Derginin 23. sayısı 100. yaşına giren Musa Anter’e (Apê Musa) atfedildi.

 ‘Bir çözüm üretildi’

Derginin editörlerinden Devrim Boran, derginin ortaya çıkış sürecini ve kazanımlarını anlattı. Çocukluğundan beri sanata ilgi duyduğunu, şiir ve yazılar yazdığını belirten Boran, yaşadığı 10 yıllık cezaevi deneyimi sürecinde dergi çıkarma fikri için çalışmalarına yoğunluk verdiğini söyledi. Cezaevi’nde olduğu süre boyunca kendi yaşadığı mahallenin çocuklarını uyuşturucu ve sosyal ilişkileri zedeleyen oluşumlardan uzak tutmak için kafa yorduğunu dile getirdi. Boran, “10 yıl aradan sonra mahalleme döndüm. Kapitalist mekanizmalardan kaynaklı mahallede yozlaşma yaşandığını fark ettim. Uyuşturucu, fuhuş ve çeteleşme her yere sirayet etmişti. Diğer yandan ciddi bir yabancılaşma yaşanıyordu. İnsanlar arasındaki sosyal bağların gitgide koptuğunu ve yalnızlaştığını fark ettim. Komşuluk ilişkileri dahi çok asgari düzeye inmişti. Nesnel koşullardan dolayı mahallenin de bundan bir rahatsızlığı vardı. Bir çözüm üretilmesini istiyordu. Bu doğrultuda acilen bir çözüm olanağı yaratımı elzemdi. Onun için mahallede bulunan gençlerle kültür sanat odaklı bir dergi çıkarma fikri üzerinde tartışmaya başladık” dedi.

Kapı kapı dağıttılar

Tartışmaların ardından uzunca toplantılar yaptıklarını, toplantılara çocukların, yetişkinlerin ve mahallede bulanan her kesimden insanların katıldığını ifade eden Boran, “Toplantılar sonucu mahallemizin ortak alanı olan Çınardibi Sokağı isminde karar kıldık. Bu ismi de sandıkla mahallenin onayına sunduk. Kabul gördükten sonra logo ve Ahmed Arif’in Anadolu şiirinde geçen ‘Umut ile sevda ile düş ile’ dizesini de sloganımız yaptık. Ardından ise dergi çıkarma çalışmalarına, ürün toplamaya başladık. Çıkan 220 dergiyi kapı kapı dalaşarak dağıttık. Bu kısımda ise mahalleli mali destek verdi. Gelen destekle yeni alternatifler ürettik” dedi. Elde edilen gelirle çocuklar için turnuvalar düzenlediğini, kadınların ise tiyatroya götürüldüğünü paylaşan Boran, “Tam bu süreçte İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) şehir tiyatrolarının bilet fiyatları 1 liraya düştü. Bizler de dergi nedeniyle bize gelen parayla bölge kentlerinden gelen anneleri, hiç tiyatro izlememiş kadınları, çocukları tiyatroya götürdük. Ardından yine 200 tane kadını Orhan Kemal’in ‘Unutkan Ayna’ isimli romanından uyarlanan tiyatroya götürdük. 2007 Nisan ayında ise çocuklardan bir futbol takımı kurduk. Dergi paralarıyla çocuklara forma yaptırdık. Ardından 2009 yılında da ‘uyuşturucu ve çeteleşmeye karşı dostluk’ şiarıyla futbol turnuvası başlattık. Bizim sloganımız da ‘başka bir futbol mümkün’ oldu. Bu turnuvalar ise gelenekselleşti. Şu ana kadar 7 turnuva düzenledik” diye belirtti.

Dergiyle kültür merkezi

Yaptıkları faaliyetler arasında yazlık ve kışlık sinemalar da olduğuna değinen Boran, şöyle devam etti: “Bu güne kadar 2 bin çocuğa kitap hediye ettik. Başta kendimiz bu kitap yükünü omzumuza aldık ancak zamanla bağışlar gelmeye başladı. Büyük yayınevleri arasında bulunan bir yayınevi bile bizlere bin kitap bağışladı. Ardından başka bir şey daha fark ettik. Özellikle çocukların eğitim, kültür ve sanat açığını kapatmak için bir kültür merkezi açmak istedik. Onu da derginin getirisi sayesinde 1 Mayıs 2009’da açtık. Açtığımız Çınardibi Kültür Merkezi’miz zaman içinde bir eğitim kurumuna dönüştü. İlk başlarda yaz ve kış olmak üzere 5-14 yaş aralığında olan çocuklara kurslar vermeye başladık. İngilizce, Türkçe, matematik, resim, tiyatro, sinema, fotoğraf ve bağlama derslerini vermeye başladık.”

Çocuklar kurtulsun diye

Açtıkları kültür merkeziyle çocukların eğitimine katkı sunmayı amaçladıklarını vurgulayan Boran, verili eğitim sistemine karşı alternatif oluşturduklarını ifade etti. Boran, “Para üzerine kurulu, ticarethane düzeyine gelen düzenin okullarının yetersizliği nedeniyle böyle bir eğitim verme isteği gelişti. Biz çocukları bu düzenin eğitiminden kurtarmaya çalışıyoruz. Bu düzen çocukların araştırmasını, incelemesini istemeyen bir düzen. ‘Herkese eşit ve parasız eğitim haktır ve satılamaz” sloganıyla bu eğitimleri veriyoruz” dedi. Eylülde çıkan 23. sayıyı ilk defa birine atfettiklerini belirten Boran, sözlerini şöyle sürdürdü: “Okuyucu ve mahallemizin sosyal yapısını da göz önünde bulundurarak iki dilli yazıma geçmeye karar verdik. Bu sayımız Kürtçe ve Türkçe çıktı. Dergiyi yüzüncü yaşına giren Musa Anter’e atfettik.”

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz