Sabah Gazetesi’ne çıktık – “Uyuşturucuya ve çeteleşmeye yazıyla şiirle kafa tutuyorlar!” – 22.09.2011

58

Uyuşturucuya ve çeteleşmeye yazıyla şiirle kafa tutuyorlar!

“Umut ile sevda ile düş ile yola çıktık, çünkü bir derdimiz vardı” diye ifade ediyorlar kendilerini. Ümraniye/Kazım Karabekir Mahallesi’nin üniversite ve lise çağlarındaki 60 gönüllüsü, mahallede artan uyuşturucu, kumar, fuhuş, çeteleşme ve yabancılaşmaya karşı mücadele etmek için harekete geçti. Sayıları gün geçtikçe artan gençler, toplumsal bağları güçlendirip, çocuk ve yetişkinlere alternatif yollar yaratmak için “Çınardibi” adını taşıyan bir dergi çıkardı.

UMUT IŞIĞI OLDU

Mahallede yaşayan ev kadınları, çocuk ve gençlerin kendilerini ifade ettiği Çınardibi Dergisigi, 5 yıldır umut ışığı oldu. Bağışlar sayesinde 13’üncü sayının basıldığı dergide, isteyen istediği konu hakkında yazıyor, şiirlerini ya da çizdiği resimleri yayımlatıyor.  Tamamen mahalle dergisi olan ve 1000 adet basılan Çınardibi Dergisi’ne büyük küçük, kadın erkek demeden 300’den fazla kişi destek veriyor. Dergi basılmadan önce, aynı adı taşıyan dernekte bir araya gelen kurucu ekip, tema konusunda sınır getirmiyorlar. Ardından sokak sokak dolaşıp özellikle kadınları ve çocukları haberdar ediyor, yazı, şiir, resim ya da karikatürlerini hangi tarihe kadar teslim etmeleri konusunda bilgi veriyorlar. Toplanan ürünlerin tamamı, yaklaşık 60 sayfalık dergide mahallede çekilen çocukların fotoğraflarıyla desteklenerek yayımlanıyor. Daha sonra basılan dergileri, “gönlünden ne koparsa” espirisiyle kapı kapı dolaşarak tüm mahalleliye dağıtıyorlar. Birbirlerinin yazı ya da şiirleri hakkında uzun tartışmalar ya da fikir alışverişi yapan mahalle sakinleri, genelde aile, kadın- erkek ilişkileri ya da çocuk sevgisi üzerine yazmayı tercih ediyor. Çınardibi Dergisi’nin editörü Devrim Boran, “Artık maç ya da dizileri değil, kendi yazdıklarını konuşur, tartışır oldular. Bizimkisi sokaktan beslenen bir faaliyet. Çamaşır asan kadın ya da top oynayan çocuk kendi fotoğrafını dergide görünce çok mutlu oluyor” diyor.

TÖREYE EĞİLDİLER

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri mezunu olan 28 yaşındaki Cüneyt Boran, derginin tasarımı dışında dernekte gönüllü olarak çocuklara ingilizce, türkçe ve matematik dersleri veriyor. Daha çok gönüllüye ihtiyaç olduğunun altını çizen Boran, “Kadın sorunu ve töre cinayetlerine ilişkin seminerler vermeyi, halkı bilinçlendirmeyi istiyoruz. Bu nedenle destek verecek herkese kapımız açık” diye konuşuyor.

“İLHAM BAZEN ZOR GELİYOR”

Dergi yazarlarından Hatice Depeli, 58 yaşında bir ev hanımı. 3 çocuk ve torun sahibi olan Depeli’nin şiirleri dergide yayınlanıyor. “İlham bazen zor geliyor” diyen Depeli, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Ev işlerini bitirmemişsem aklımı şiire veremiyorum. Bazen bir günde, bazen bir haftada yazabiliyorum; ama mutlaka bir şeyden etkilenmem lazım. Önceleri eşim şiirleri benim yazdığıma inanmıyordu. Şimdi benim yazdıklarımı kendi arkadaş ortamında okuyor.” 52 yaşındaki mahalle esnafı Mahmut Çomak, bugüne dek 60 tane şiir yazdığını, birçoğunun dergide kullanıldığını söylüyor. Genelde mahalle ve ülke sorunlarını ele alan Çomak, “Bu dergi ve dernek, hepimizin hayallerini değiştirdi. Mahalle yeniden doğdu sanki” yorumunu yapıyor.

 

Pervin METİN

KAYNAK : SABAH GAZETESİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz